menu

Tipy na darčeky do domácnosti, ktorými svoju polovičku skutočne ohúrite

Narodeniny, meniny, výročie, sviatok lásky alebo len taká bežná oslava života. Je jedno, k akému sviatku hľadáte darček pre svoju polovičku, medzi nasledovnými tipmi určite nájdete niečo, čo ju úprimne poteší. Navyše, všetky predstavujú veci do domácnosti, takže okrem toho, že nimi vyjadríte starostlivosť a pozornosť, ešte ich aj efektívne využijete.

Udržateľný darček pre každého (ne)minimalistu

Tento odsek by sme mohli rozdeliť na 2 samostatné väčšie kategórie. Je totiž iné kupovať darček pre niekoho, kto už je zabehnutý v živote s ohľadom na životné prostredie, ako hľadať prekvapenie pre niekoho, komu by ste chceli pomôcť začať s tým. Každopádne, dnes, v období minimalizmu to určite nebude komplikované. Internet sa hemží nápadmi, realizáciu ktorých zvládne každý. Pred tým, než prejdeme na konkrétne príklady, by sme chceli upozorniť na jedno dôležité opatrenie: zabudnite na baliaci papier.

„Začiatočníkov“ prekvapte balíkom obsahujúcim predmety, ktoré predstavujú základné položky pre udržateľné fungovanie v každodennom živote. V praxi to znamená, že nemajú motivovať k radikálnym zmenám, ale k postupnosti. Textilná taška, vrecúško na nákup ovocia a pečiva alebo ekologická zubná kefka – to sú jednak ľahko dostupné veci, okrem toho, ich používanie si nevyžaduje žiadnu veľkú námahu alebo zásah do doteraz nadobudnutých zvyklostí. Ďalšou úrovňou môžu byť nádoby na bezobalové nákupy. Tieto môžete jednoducho vyrobiť z rôznych vyprázdnených sklenených nádob. Len si predstavte, ako krásne môže vyzerať čapovaný prací prostriedok v dizajnovej likérovej fľaši alebo cukor v plechovej krabičke po cukríkoch, samozrejme všetko s vlastnoručným nápisom. Bežným tovarom v tzv. „zero waste“ predajniach sú aj prateľné odličovacie tampóny, špongie na umývanie riadu, kuchynské utierky atď.

Pre „profesionálov“ hľadajte buď veci na doplnenie minutých domácich zásob alebo niečo, čo sa aj v udržateľnej komunite považuje za nekaždodenné. Dobrými príkladmi tej druhej možnosti sú komposter, sada na výrobu mydiel alebo inej kozmetiky, ale pokojne aj záhradka na balkón alebo súprava na výrobu rastlinného mlieka.

Niečo exotické pre milovníkov užitočných pokladov

Máte taký pocit, že žijete s najväčším zberateľom starožitností na svete? Povinnou zastávkou vašich výletov sú miestne bazáre a obchody s dielami miestnych umelcov? Darček pre túto osobu musí byť naozaj špeciálny. Pri výbere sa riaďte princípom „kvalita nad kvantitu“ a, hlavne, neodkladajte si kúpu darčeka na poslednú chvíľu. Či už sa v darčekovej krabičke bude ukrývať starožitná džezva alebo vám kuriér privezie indický nábytok, lov na špeciálne kúsky môže potrvať dlhé týždne, ba aj mesiace. Ideálnym riešením je chodiť po svete s otvorenými očami po celý rok a nenechať si ujsť poklady, ktoré si vás nájdu, možno aj v tých najneočakávanejších situáciách. Pri nákupe suvenírov v zahraničí, prechádzke po dedinskom trhu alebo surfovaní po internetových bazároch, napríklad.

Splnené túžby v darčekovom balení

Čo by mohlo byť krajším darčekom ako splnený sen? Samozrejme, je nám úplne jasné, že táto alternatíva nie je vždy uskutočniteľná. Ak však poznáte nejaké dlhodobé túžby svojho partnera, ktoré predávajú aj v obchodoch, máte vyhraté. No pri troche kreatívnej mentálnej práci môžete vyčarovať podobný typ úsmevu na tvári vašej polovičky i vtedy, keď ste nezachytili žiadne tajné želanie.

V prvom rade, zamyslite sa nad tým, akým koníčkom sa venuje obdarovaná osoba. Pri ktorej aktivite dokáže zabudnúť na plynutie času a ktoré hobby je pre ňu útočiskom v náročných obdobiach. Možno, že ide o nejakú veľmi vyhranenú a ľahko identifikovateľnú záľubu, ako napríklad hra na hudobnom nástroji, zberateľstvo antikvariátnych kníh, výroba sviečok a podobne. No aj v prípade zdanlivo bežných aktivít sa môžete vybrať týmto smerom výberu darčeka. Napríklad, ak sa vaša polovička ľahko stratí v ponuke vín počas bežného nákupu v potravinách a už aj podľa vône dokáže určiť kvalitu tohto nápoja,  prekvapte ju niečím, čo túto lásku povznesie na vyššiu úroveň. To môže byť sada kvalitných pohárov, chladič alebo, ak to má byť niečo skutočne špeciálne, tak vinotéka z masívu.

Kvalitné pomôcky namiesto upratovacej služby

Výber praktických prekvapení je celá veda. Ruku na srdce, už aj vám určite niekedy napadlo, že kúpa darčekov znamená občas míňanie peňazí na „nejakú ďalšiu zbytočnosť“. Práve preto by ste mali myslieť na túto úlohu včas. Ďalším riešením sú praktické dary. V každom prípade si ale dajte záležať na tom, aby nevzbudili dojem, že ste do výberu neinvestovali dostatok času. Napríklad, ak vaša polovička často spomína nedostatočný výkon vášho vysávača, kúpte jej nový stroj so špeciálnymi vlastnosťami, napríklad robotický s mopom, alebo v nekaždodennom prevedení, v špeciálnej farbe atď. Vašou prvotnou motiváciou by malo byť to, aby ste naozaj potešili, a určite nie to, aby ste mali výber darčeka čo najskôr z krku alebo že predmety do domácnosti sú aj tak tie najlepšie darčeky pre ženu.

S milovníkmi dizajnu len opatrne

Ak máte doma milovníka dizajnu a chcete ho prekvapiť niečím, čo zalichotí jeho zmyslu pre krásu, smerodajným hľadiskom pri výbere by mal byť pre vás v podstate len a len prevedenie. Môže to vyznieť tak, že ide o uľahčujúci faktor, a v určitom zmysle je to aj pravda, pretože nemusíte zvažovať napríklad využitie danej veci v bežnom živote. No v skutočnosti to bude celkom tvrdý oriešok. V prvom rade, je vysoko pravdepodobné, že budete musieť siahnuť do vrecka hlbšie. No čo je ešte podstatnejšie: zaostrite svoju pozornosť aj na tie najmenšie detaily. Napríklad, ak nájdete zaujímavý nerezový držiak na nože, nie je jedno, či má lesklý povrch alebo je z brúsenej ocele.

Kúpa darčeka pre milovníka dizajnu si vyžaduje teda štúdium, pokiaľ sa v tejto oblasti nevyznáte až tak alebo nepoznáte konkrétne priania a túžby, podľa ktorých sa máte riadiť. Pokojne sa radšej obráťte na skúsenejších, môžu pomôcť internetové fóra alebo internetové blogy. Nečudujte sa, ak občas budete mať pocit, že „platíte za značku“. Patrí to ku kvalitným dizajnovým produktom.

Romantické darčeky nie sú len poukážky

Jasné, ak svojej polovičke chcete ukázať svoju nežnú stránku a prekvapiť ju niečím romantickým, poukážka do wellness centra, na večeru vo dvojici alebo víkendový pobyt bezpochyby splní tento účel. Ale ak máte menší rozpočet alebo ste zástancom skôr „hmatateľných“ darčekov, možností máte i tak neúrekom.

Absolútnou istotou prebudenia romantických pocitov je niečo vlastnoručne vyrobené. Na internete môžete nájsť obrovské množstvo videonávodov k zhotoveniu kuchynských nádob, koberčekov, organizérov do kúpeľne alebo na pracovný stôl, ale aj poličiek, držiakov na šperky, nočných lámp a podobne. No ak nie ste veľký kutil a handmade výrobky nie sú vašou šálkou kávy, môžete to nechať na profesionálov. Personalizované nápisy alebo motívy na rôznych predmetoch sú veľkým trendom a dokážu aj z najvšednejšej veci vyčarovať niečo milé a láskyplné.

Vyjadrením lásky cez darček môže byť aj výzva na novú spoločnú záľubu. Príkladom je sada na pečenie muffinov, cestovateľská sada na kozmetiku do lietadla, gramofón s platňami alebo záhradkárska súprava na starostlivosť o izbové rastliny. Nezabudnite na balenie napísať aj milý odkaz o skrytom, no nie tajnom význame danej veci.

Malé, ale nápadné

Nie v každej domácnosti je zvykom dávať veľké darčeky. To však neznamená, že tie malé nedokážu potešiť rovnako, no a niekoho ešte aj vo väčšej miere. Hovorí sa, že aj figúrka z čokoládového vajíčka vie rozradostiť, ak je darovaná z lásky. Nie je ale úplne rozumné brať tento inotaj doslova, resp. nie pri každom sviatku.

Vo väčšine prípadov je výber maličkosti jednoduchší, ak obdarovaná osoba je žena. Muži sa vo všeobecnosti na všetko pozerajú pragmatickejšie a za aktom darovania nevnímajú symbol vyjadrenia pozornosti až tak prirodzene. Preto je dobré, ak malé darčeky pre muža sú nápadnejšie. Malo by byť viditeľné, že ste do výberu investovali čas a energiu. Otvárač na pivo, napríklad, poteší, no tá istá pomôcka v tvare lietadla pre cestovateľského maniaka je skutočný poklad.

ZjA5M