Palisander ako materiál na výrobu nábytku

Vzrast

Palisander je krásny tropický strom, ktorý dosahuje výšku až 25m s priemerom kmeňa 30 cm – 1,5 m v závislosti, kde strom rastie. Medzi jeho najznámejších stromových susedov môžeme zaradiť aj teak a bambus. Palisander patrí medzi veľmi cenenú komoditu, pretože dosahuje väčší priemer až po 100 rokoch jeho rastu. Je to jedna z najcennejších a najdrahších obchodných drevín s trvalou hodnotou.

Pôvod

Existuje mnoho poddruhov palisandra, ale prevažne rastú v Brazílii, Laose, východnej Indii, v Thajsku a na ostrovoch Java, Bali a Ceylon.

Vzhľad

Prúžky svetlého, žlto-krémového beľového dreva majú ružový nádych a sú zreteľne oddelené od jadrového dreva, ktoré je stredne až temne fialovohnedé s tmavým žíhaním.

Farby sa pekne prelínajú a vytvárajú, pre niekoho prekvapivo harmonické obrázky. Táto úžasná a prírodou daná rozmanitosť exotického dreva nenechá nikoho chladným.

Palisander je jeden z mála druhov dreva, ktorý vyzerá úžasne a funkčne aj bez laku.  Ale lak po nalakovaní pridáva tomuto drevu krásny farebný kontrast, ktorý vytiahne sýtosť farieb a zvýrazňuje prírodný odtieň dreva a naviac ho chráni pred vonkajšími vplyvmi ako je voda, alkohol, horúca šálka čaju a mnoho ďalších aspektov spojených s každodenným používaním nábytku.

Vlastnosti

Palisander má po vysušení hustotu ca.850kg/m3. Sušenie prebieha veľmi pomaly a po vysušení sa jedná o veľmi stabilné drevo. Palisander sa radí medzi jedno z najtvrdších driev s vysokou pevnosťou v ohybe a tlaku. Opracovanie je veľmi obtiažne tak ako pre stroje, tak pre ručnú prácu, pretože obsiahnuté látky v tomto dreve silno otupujú britvy nástrojov.

Ako už bolo naznačené, drevo palisandru má veľmi krásny vzhľad a vďaka nemu sa používa hlavne na vnútornú výzdobu luxusných domov, bytov, hotelových priestorov a ďalších spoločenských alebo rodinných obydlí. Palisander je tiež používaný na výrobu hudobných nástrojov a skôr aj na lodné paluby.

Masívny nábytok z palisandru je viac než len spoľahlivým a trvanlivým nábytkom, je to krásny prírodný materiál, ktorý je využívaný pre spokojnosť každého človeka. Miesta, kde palisander rastie si ľudia vážia a vedia, že nemôžu len stínať a vyrábať nábytok, hudobné nástroje, dekoratívne predmety a iné, ale vedia, že treba aj vysádzať nové sadenice pre svoje ďalšie generácie, kedy práve pri tomto čine sa stáva z tohto krásneho stromu nie len prírodný produkt, ale taktiež poľnohospodársky produkt.

Pokiaľ sa teda rozhodnete si zaobstarať nábytok z dreva palisander, tak buďte pripravený na to, že tento nábytok sa stane nie len predmetom úžasu, ale aj obdivu a pozornosti.

Palisander = originalita, vkus, kvalita, luxus, netradičnosť, praktickosť.